Microsoft Qualcomm’u tercih etti, Apple ile böyle rekabet edecekler

Qualcomm, Windows kullanıcılarının Apple Silicon ile donatılmış MacBook’lara geçiş yapmalarını önlemek amacıyla Snapdragon X Elite ve Snapdragon X Plus adında iki yeni yonga seti üzerinde çalışıyor. Snapdragon X Elite yonga seti, üç farklı model ile kullanıma sunulacak: X1E-84-100, X1E-80-100 ve X1E-78-100. Bu modeller, CPU ve GPU frekanslarında küçük farklılıklar gösteriyor.

GeekBench sıralamalarında ortaya çıkan ve “OEMBR OEMBR” kod adıyla anılan gizemli bir cihazın, iddialara göre Surface Laptop 6 olduğu ve Snapdragon X Elite X1E80100 yonga seti ile çalıştığı görüldü. Cihazın tek ve çok çekirdekli test sonuçları sırasıyla yaklaşık 2700 ve 14000 olarak kaydedilmiş. Bu sonuçlar, cihazın “Dengeli” bir güç planında test edildiğini ve uygun soğutma koşulları altında performansının daha da artabileceğini gösteriyor. Ancak testin yapıldığı tam koşullar hakkında kesin bilgiler mevcut değil, bu nedenle performans modu için çok yüksek beklentilere kapılmamak gerekiyor.

Microsoft Qualcomm’u tercih etti, Apple ile böyle rekabet edecekler

Raporlara göre, cihazın işlemci birimi olarak “snapdragon (1m) 8cx gen 3” olarak gösteriliyor. Bu durum, bilgilerin sızdırılmasını önlemek amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Microsoft‘un daha önce de benzer önlemler aldığı biliniyor. Cihazın model numarası, daha önce Surface Laptop 6 ile ilişkilendirilmişti. Snapdragon X Elite, 12 Qualcomm Oryon CPU çekirdeği ile donatılmış ve cihaz 16GB RAM kapasitesine sahip.

Microsoft, daha önce Intel Core Ultra 5 ve Core Ultra 7 yonga setlerine sahip Surface Laptop 6 Business Edition ve Surface Pro 10 modellerini piyasaya sürmüştü. Yeni yonga setlerinin, Apple’ın M3 Pro çipi ile donatılmış MacBook Pro modelleriyle rekabet edebilme potansiyeli taşıdığı belirtiliyor. Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında önemli bir rekabetin işaretçisi olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir