AMD, Ryzen işlemcilerde Windows 10 dönemini kapatıyor!

AMD, Zen 5 mimarisi için çalışmalarını hızlandırdı. Yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Zen 5 tabanlı işlemcilerin, Windows 10 ile uyumluluk sorunları olabileceği iddia ediliyor. Şirketin Ryzen 8000 serisi mobil işlemcilerde Windows 10’u desteklemeyeceği söylendi.

Ryzen 8000 serisi işlemciler Windows 10 desteklemeyebilir

AMD, geçtiğimiz yılın sonunda Ryzen 8000 Strix Point APU modellerini tanıttı. Zen 5 mimarisinin, Zen 4 yongalarına kıyasla IPC (döngü başına işlem) performansında yüzde 40’lık artış sağlayacağı söyleniyordu. Lenovo yöneticisinden gelen yeni yorumlar ise dahili testlerin bu kadar yüksek olmadığını ortaya koydu.

Lenovo Çin yöneticisi, Cinebench R23 tek iş parçacıklı kıyaslama sonuçlarını ele aldı. Buna göre Zen 5’in Zen 4’e göre yaklaşık yüzde 10 IPC artışı sağladığını dile getirdi. Çoklu iş parçacığı skorları ise yüzde 15’lik daha iyi performans gösterdi.

Bu durum Zen 5’in yüzde 40’a yakın IPC artışı sağladığı iddialarıyla ters düşüyor. Yine de yeni işlemciler, bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürüldüğünde Zen 4’e göre önemli performans artışları sağlayacaktır.

Buna ek olarak Lenovo yöneticisi, AMD’nin Windows 10 desteğini bırakmayı planladığını söyledi. Strix Point serisine ait Ryzen 8000 mobil işlemcilerin Windows 10 sürücülerini desteklemeyeceğini ifade etti. Bu kapsamda AMD, yeni nesilde sadece Windows 11’e odaklanacak.

Ryzen AI HX olarak da adlandırılan Strix Point mobil işlemcilerin, yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da, Zen 5 tabanlı işlemcilerde önemli değişiklikler kapıda gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir