%88’lik Pazar Payı: Ekran Kartı Pazarında NVIDIA’nın Yeri Sağlamlaşıyor

Harici GPU pazarının tartışmasız lideri NVIDIA, son dönemde satışlarını artırarak koltuğunu sağlamlaştırmış görünüyor. Jon Peddie Research (JPR) tarafından yayınlanan yeni rapora göre yeşil takımın pazar payı %88’e yükselirken, sevkiyatları azalan AMD’nin payı %12’ye geriledi.

Genel olarak bakacak olursak, harici masaüstü ekran kartı satışları bir önceki çeyreğe göre azaldı. Ancak 2024 yılının ilk çeyreği baz alındığında bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gözlemlendi. Sektör genelinde ilk çeyrekte 8,7 milyon masaüstü kartı gönderildi, bu rakam bir önceki çeyrekteki 9,5 milyon adede göre düşüş gösterdi. Geçen yıl ile kıyaslandığında ise sevkiyatlarda %39,2’lik güçlü bir artış yaşandığını görüyoruz.

NVIDIA, bir önceki çeyreğe göre %8’lik büyük bir artışla pazar payı hakimiyetini (%88) sağlamlaştırdı. Buna karşılık AMD’nin pazar payında çeyrekten çeyreğe %7’lik bir düşüş görüldü. Şirketin sevkiyatları bir önceki çeyreğe göre %41 oranında düşerken, önceki yıla göre %39 oranında arttı. Kırmızılılar 2024 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyrekte 1,81 milyon olan masaüstü ayrık GPU sevkiyatını yaklaşık 1,04 milyona düşürürken, bir yıl önceki aynı çeyrekte 0,75 milyona yükseltti.

Arc A770 ve A750 modelleriyle 2022’nin 3. çeyreğinde harici GPU pazarına giren Intel, NVIDIA ve AMD gibi köklü rakipleri karşısında tutunmak için mücadele etmeye devam ediyor. Jon Peddie Research’ün verilerine göre, şirketin 2024 yılının ilk çeyreğindeki sevkiyatları düşük kaldı.

JPR, “2023‘te dört çeyrek boyunca memnuniyetle karşılanan bir büyüme gördük ve 2024’ün ilk çeyreğinde biraz düşüş gördük.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir